Regulacja okien PCV
Gdy z okien PCV gwiżdże, skrzydła okienne zacinają się a mechanizmy ciężko chodzą, to najwyraźniej znak, że czeka nas ich regulacja.
Proces regulacji okien jest dosyć istotny oraz ma znaczący wpływ na to, jak długo chcemy się cieszyć niezawodnym działaniem naszych okien. Zaniedbywanie procesu regulacji może przyczynić się do konieczności wykonania bardziej kosztownych napraw a nawet całkowitej wymiany okien.
Zatem inwestycja w regulację okna to poniekąd zdroworozsądkowa troska o Twój budżet domowy.
KIEDY REGULACJA OKIEN PCV JEST WSKAZANA
Zasada prawidłowego użytkowania oraz nasze wieloletnie doświadczenie w dziedzinie serwisu stolarki okiennej mówią, że najlepiej regulacje okien PCV przeprowadzać raz do roku. Z kolei każda należycie wykonana regulacja okien powinna być zakończona odpowiednim naoliwieniem mechanizmów.
Dlaczego regulacja i oliwienie okien PCV jest tak ważna?
Z uwagi na coraz większy ruch samochodowy za oknem jesteśmy skazani na ogromną ilość kurzu w powietrzu. Podczas sezonowych zmian pogodowych, a zatem również, temperatury kurz bardzo dobrze łączy się ze skroplinami i osiada na mechanizmach okiennych. To właśnie ta mieszanka powoduje, że okna zaczynają gorzej działać, i pojawiają się problemy z ich otwieraniem/zamykaniem. Na dodatek skrzydła okienne stopniowo osiadają pod własnym ciężarem.
Jeśli okna wykonano jakościowo, to skrzydła okienne osiadają na mniej niż 0,5mm rocznie, tolerancja regulacji wynosi 4mm. A to oznacza, że wykonane zgodnie z normami i prawidłowo użytkowane okna nie będą stwarzać swoim właścicielom żadnych kłopotów w okresach gwarancyjnych uszczelek i okuć, czyli przez co najmniej 10 lat.
JAK WYKONYWAĆ REGULACJĘ OKIEN PCV
Skrzydła okien są regulowane w zakresie wysokości, nachylenia względem ramy oraz stopnia docisku do ramy okiennej.
Regulacja okien PCV odbywa się za pomocą kluczy nasadowych, które możesz zakupić w każdym sklepie z narzędziami.
Nie będziemy jednak w tym artykule się skupiać na procesie regulacji okuć okiennych. Z uwagi na to, że w sieci znajdziesz sporo poradników na temat tego jak należycie i prawidłowo wykonać ich regulację.
Rzecz jasna, z regulacja okien PCV może poradzić sobie każdy ich użytkownik. Wystarczy poświęcić na to 2-3 godziny. Niedoświadczony użytkownik może wykonać proste czynności regulacyjne w niecałe pół dnia.
Co daje regulacja okien PCV?
Regulacja okien eliminuje takie niedogodności jak:
- zacinanie się mechanizmów podczas otwierania/zamykania okna;
- przeciągi wywołane nieszczelnym dociskiem uszczelki;
- tarcie i zacinanie się skrzydła w ramie okiennej.
Czy regulacja okien PCV może się okazać bezużyteczna?
Otóż, jak pokazuje nasze doświadczenie w dziedzinie serwisowania okien, nie zawsze znalezione w sieci porady oraz instrukcje, przynoszą oczekiwane rezultaty. Czasami zdarza się również tak, że regulacja okien PCV okazuje się całkowicie bezużyteczna. Wówczas, niestety, musimy się przygotować na bardziej znaczące nadwyrężenie naszego budżetu. W sytuacjach, gdy regulacja okien nie pomaga, konieczne jest przeprowadzenie pełnego i profesjonalnie wykonanego serwisu okien PCV.
Regulacja okuć okiennych jest bezużyteczna, gdy:
- Jakość wyprodukowanych okien pozostawia wiele do życzenia. Jak wynika z naszego oświadczenia w tej materii, w pogoni za niższą ceną, producenci często obniżają ceny na swoje produkty kosztem znacznej utraty na jakości.
Wśród najbardziej rozpowszechnionych „oszczędności produkcyjnych” rozróżniamy:
- Oszczędności na okuciu okiennym, gdy część mechanizmów pominięto, ale dla zwykłego i niedoświadczonego użytkownika wygląd zewnętrzny absolutnie nie zdradza braków jakościowych. W tym przypadku największym problemem jest brak możliwości wykonywania odpowiedniej regulacji okna w zakresie docisku oraz wysokości nachylenia.
- Naruszenie zasad montażu skrzydła okiennego, gdy dochodzi do sytuacji, że skrzydło osiada nie zgodnie ze wspomnianym zakresem do 0,5mm rocznie, lecz o 1-3 mm. W tej sytuacji łatwo sobie wyobrazić, że założona tolerancja regulacyjna wyczerpuje się w zaledwie 1-3 lata.
- Okucia okienne całkowicie się zużyły. W tym przypadku wszystko zależy od intensywności użytkowania oraz częstotliwości wykonywania konserwacji mechanizmów. Co do zasady okres gwaranci na elementy okucia wynosi 10 lat. Jeśli jednak doszło do zużycia okucia, to regulacja okna jest całkowicie bezużyteczna do momentu częściowej lub całkowitej wymiany tych elementów.
- Uszczelka okienna się zużyła i straciła swoją elastyczność. Wymiana uszczelki pomoże rozwiązać problem.
- Pakiety szybowe utraciły swoją szczelność. Nie obejdzie się bez ich całkowitej wymiany.
Jeśli wykonana przez Ciebie regulacja okien PCV okazała się bezużyteczna skontaktuj się z nami lub zostaw kontakt do siebie. Na pewno się odezwiemy i doradzimy w zakresie czynności, które należy podjąć, by maksymalnie zminimalizować wydatki związane z serwisowaniem okien. Rzecz jasna, zaproponujemy również nasze usługi w tym zakresie.
Być może zainteresuje Cię również: Jak prawidłowo myć okna PCV