Wymiana pakietu szybowego
Zazwyczaj wymiana pakietu szybowego w oknach PCV nie jest zbyt popularnym tematem wśród użytkowników tych okien. Nic w tym dziwnego, zaczynamy się interesować wymianą szyby w przypadku jej zniszczenia lub uszkodzenia.
Z kolei przyczyna uszkodzenia pakietu jest dosyć łatwa do ustalenia. Jeśli powodem uszkodzenia jest uderzenie lub inne działanie użytkownika, to pęknięcia będą skierowane od miejsca uderzenia. Z kolei, gdy przyczyną jest niewłaściwy montaż lub błąd produkcyjny – pęknięcia kierują się od brzegów pakietu do środka szyby.
WYMIANA PAKIETU SZYBOWEGO – GŁÓWNE POWODY
Nie zawsze jednak powodem, dla którego interesujemy się wymianą pakietu szybowego jest jego uszkodzenie lub zniszczenie. Czasami za wymianą stoi chęć lub konieczność przeprowadzenia modernizacji konstrukcji okna PCV. W końcu na rynku co chwila pojawiają się nowe i bardziej udoskonalone rozwiązania, które zdecydowanie podnoszą walory techniczne i użytkowe okien.
Dla przykładu, jeszcze stosunkowo niedawno pakiet jednokomorowy uznawano za całkiem niezłe rozwiązanie chroniące przed zimnem i hałasem. Obecnie jednak takie uszybowienie wydaje się być niezbyt fortunnym rozwiązaniem w lokalach mieszkalnych. Z tego też względu pakiety jednokomorowe zwykle goszczą w lokalach usługowych.
Uszkodzenia mechaniczne
Zwykle są wynikiem uderzenia w szybę lub ramę okna. Szyby w oknach PCV są podatne na pęknięcia. Sama konstrukcja okna PCV jest dosyć elastyczna. Z kolei pakiet szybowy w tym przypadku pełni przy okazji funkcję usztywniającą całą konstrukcję. Dlatego też każde uderzenie lub czasami mocniejsze trzaśnięcie skrzydłem może doprowadzić do uszkodzenia pakietu.
Oszczędności podczas montażu
Kto z nas nie szuka oszczędności podczas remontu mieszkania lub domu. Jednak nasze wieloletnie doświadczenie w zakresie serwisu okien i drzwi w Gdańsku podpowiada, że okna to nie jest najbardziej fortunny element do szukania oszczędności.
Nie zmienia to jednak faktu, że dosyć częstym powodem jest wspomniana wymiana okna jednokomorowego na dwu lub trzykomorowe. Czasami dochodzą również inne dodatkowe elementy, których nie przewidziano podczas montażu, by nieco potanić cały proces. Mogą to być pakiety energooszczędne lub wręcz odwrotnie – folia przyciemniająca.
Błąd produkcyjny
Podczas dobierania grubości szyb w większych gabarytowo wyrobach warto uwzględniać wymiary okna, masę wyrobu, obciążenie wiatrem oraz współczynnik rozszerzalności cieplnej materiału wykonania. W przypadku błędnego wyliczenia uszkodzenie pakietu szybowego mamy zapewnione jak w banku.
Błąd montażowy lub defekt produkcyjny
Powstaje wskutek nieuwagi lub nienależytej staranności serwisantów. Warto pamiętać, by przed montażem nowego pakietu szybowego wykonać czynności, o których wspominamy poniżej. Oczywiście, w tym przypadku istotnym elementem jest gwarancja, która, dla przykładu, obejmuje rozszczelnienie pakietu (zjawisko zaparowanych okien).
Osiadanie budynku, mocny wiatr
Nie jest tajemnicą, że nowe budynki mają skłonność do osiadania. Z kolei bardzo wysokie budynki potrafią chwiać się przy silnym obciążeniu wiatrem. W wyniku tych zjawisk może dojść do uszkodzenia szyb. Uszkodzenia pakietów w tym przypadku jednak charakteryzują się masowością.
WYMIANA SZYBY CZY PAKIETU SZYBOWEGO
Bardzo budżetowo, niestety, nie będzie. Podczas uszkodzenia szyby wymianie podlega cały pakiet. Powodem ku temu jest problem naruszenia szczelności konstrukcji. Wymiana tylko szyby może doprowadzić do parowania okien oraz nieszczelności konstrukcji. W efekcie – gwiżdżące okno stanie standardem.
Zapewne jakimś pocieszeniem będzie to, że koszty wymiany szyby są praktycznie porównywalne z kosztem nowego pakietu.
PRACA ZE SZKŁEM
Z uwagi na to, że temat wymiany pakietu szybowego zawsze jest związany z ryzykiem, sugerujemy powierzyć to zadanie profesjonalnemu serwisowi na terenie Gdańska. Nieprawidłowo zamontowane dystanse i listwy przyszybowe oraz niedokładnie wyczyszczone miejsce montażu są głównymi błędami popełnianymi podczas wymiany pakietu szybowego. Każdy z tych błędów może doprowadzić do natychmiastowego uszkodzenia konstrukcji pakietu. Z tego też względu wymagania wobec firmy, wykonującej taka usługę, są niezwykle wysokie.
Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że praca ze szkłem w każdej chwili może doprowadzić do uszkodzenia ciała. Właśnie dlatego wymiana pakietu wymaga nie tylko odpowiednich umiejętności, ale też doświadczenia i przygotowania. Z kolei samodzielne próby wykonania tej czynności mogą nie tylko podnieść koszty (pomimo dążenia do oszczędności), ale też doprowadzić do poważnego zranienie.
WYMIANA PAKIETU SZYBOWEGO W ETAPACH
W zasadzie proces wymiany pakietu w oknach PCV można sprowadzić do następujących czynności:
- wykonanie pomiarów;
- konsultacja serwisanta;
- demontaż starego pakietu;
- czyszczenie powierzchni okna;
- obróbka powierzchni odpowiednim środkiem;
- montaż gumowej uszczelki;
- obróbka ramy kitem silikonowym;
- montaż szkła;
- zapewnienie szczelności listwy przyszybowej.
Proces wymiany zaczyna się od wykonania pomiarów oraz konsultacji z serwisantem, który pomoże w wyborze rodzaju szkła lub typu konstrukcji. Sama zaś wymiana np. w oknie otwieranym wymaga przeprowadzenia regulacji za pomocą dystansów, które pozwalają zachować geometrię skrzydła. Poza tym w tym że okien otwieranym proces wymiany nie kończy się na montażu. Po zamontowaniu szkła należy wykonać odpowiednią regulację skrzydła.
Być może zainteresuje Cię również: Regulacja okien PCV albo Konserwacja okien PCV